Saját Projektünk
Pillanatnyi nyugalom:
négyszöglégzés pillangóölelésben
Projektünk elméleti háttere
Négyszöglégzés (box/square breathing):a gyakorlat gyökerei az ősi indiai Pranayama hagyományból származnak, és az életenergia áramlását kívánták vele támogatni, egyben az elme megnyugtatására szolgált. Érdekesség, hogy a Navy SEALs is használja az összpontosítás és felfrissülés elősegítésére.
Tudományosan igazolt, hogy a mély, egyenletes légzés növeli a nyugalomért felelős paraszimpatikus idegrendszer aktivitását, ezáltal csökkentve a megterhelés és a stressz hatását.
Pillangóölelés (butterfly hug): 1998-ban a Pauline hurrikán letarolta a mexikói Acapulcót. Mexikóváros EMDR-terapeutái (az EMDR-ről bővebben itt: emdr.hu), Lucina Artigas és férje, Ignacio Jarero egy EMDR kríziscsoport tagjaiként siettek a katasztrófa áldozatainak megsegítésére. Lucy az egyik nap végén egy négyéves kisfiúval játszva talált rá a mozdulatra, amely a hagyományos, szemmozgások által kiváltott bilaterális stimulációhoz hasonló hatású, de önstimuláló, nyugtató technikaként egyéni és csoportos formában is könnyedén alkalmazható.
(Forrás:https://www.emdria.org/publications-resources/practice-resources/emdr-early-intervention/)
A két módszer kombininálásától azt várjhatjuk, hogy az adott helyzetben képesek leszünk visszanyerni nyugalmunkat, stabilitásunkat, és hatékonyabban mozgósítjuk erőforrásainkat.
Szakmai tanácsadó: dr. Mihály Andrea pszichiáter, pszichoterapeuta szakorvos, EMDR terapeuta, drmihalyandrea.hu
Grafikus: Tongori Szilvia
Maradj nyugodt. Légy bölcs. Légy kedves
Csoportos krízisintervenciós, megküzdést segítő,
teljesítőképességet helyreállító programok online is
Mit tehetünk azért, hogy krízishelyzetben képesek legyünk megőrizni, vagy gyorsan visszanyerni a nyugalmunkat, tisztánlátásunkat, és empatikusak tudjunk maradni másokkal is? Pro bono csoportos támogatást egészségügyi intézmények dolgozóinak nyújtunk, és elérhetőek vállalati programjaink is.
Segítő oldalak
Támogatásra van szükséged? Összeszedtük a lehetőségeket!
Több, mint két éve kezdődött a koronavírus járvány, amely kapcsán olyan extrém helyzettekkel szembesültünk, hogy úgy tűnt, a változások, kihívások meghaladják alkalmazkodó-, és megbírkózási képességünket. A járvány még csak lecsengőben van, miközben a szomszédunkban zajló háború borzalmaival kell szembenéznünk.
Számos, államilag támogatott, vagy pro bono intézményi és civil kezdeményezés segíti, hogy akár a járvány, akár a háború kapcsán kialakult megterhelő élethelyzetben, krízisben lévők hatékony lelki támogatást kaphassanak. Alább ezeket az elérhetőségeket igyekeztünk összeszedni.
Csapatunkból is többen csatlakoztak olyan kezdeményezésekhez, amelyek révén hatékony támogatást tudnak nyújtani segítő szakemberek.
Általános tanácsok mindannyiunknak:
Hipnózis Egyesület: Pszichés védelem COVID idején
Országos Mentális, Idegsebészeti és Ideggyógyászati Intézet - Nyírő Gyula Kórház: Mentőöv érzelmi viharok esetére - önsegítő munkafüzet
Ha egészségügyben dolgozol, a következő oldalon tudsz tájékozódni, hogy hol kaphatsz segítséget:
fogjunkossze.hu: Pszichés segítség egészségügyi dolgozóknak
Ha magánszemélyként szeretnél támogatást, ezeken az oldalakon találsz lehetőségeket:
pszi.hu: Önkéntes pszichológiai segítők az ukrajnai menekültek számára és a covid járvány kapcsán
segitohalo.hu: Önkéntes pszichológiai segítők
meghallgatunk.online: Segítő megoldások szakemberektől
Országos Mentális, Idegsebészeti és Ideggyógyászati Intézet - Nyírő Gyula Kórház: Poszt-COVID pszichiátriai és Pszichoterápiás Ambulancia COVID-on átesett, pszichés problémákkal szembesülő betegek számára
Traumaközpont: Mentális segítségnyújtás az ukrán háború érintettjeinek
Amennyiben úgy érzi, azonnali lelki segítségre van szüksége, úgy a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) által működtetett, éjjel-nappal hívható ingyenes telefonszámon kérhet támogatást: 116-123
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy pszichés zavarban szenvedők forduljanak kezelőorvosukhoz, terapeutájukhoz, illetve keressék fel a területileg illetékes pszichiátriai gondozót!